Przejdź do treści
E90 e90.pl serii 3 · 05–13

BMW E90 vs E46 — porównanie dwóch generacji serii 3

Porównanie BMW E90 i E46: rozmiary, masa, silniki, prowadzenie, niezawodność, ceny używanych w Polsce 2025. Co wybrać i dla kogo — obiektywna analiza.

5 min czytania
BMW serii 3 E90 — sedan

E46 i E90 to dwie kolejne generacje BMW serii 3 — obie cenione, obie z napędem na tylną oś, obie z kultowym układem 50:50. Jednak dzieli je niemal dekada ewolucji: inne silniki, inna masa, inny charakter jazdy. Jeśli stoisz przed wyborem między nimi na rynku wtórnym, ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję bez romantyzowania żadnej z nich.

Wymiary i masa — E90 wyraźnie rośnie #

BMW konsekwentnie powiększa każdą kolejną generację serii 3. E90 (2005–2011) jest od E46 (1998–2006) zauważalnie większy w każdym wymiarze.

ParametrBMW E46 320iBMW E90 320iRóżnica
Długość (mm)4 4704 531+61
Szerokość (mm)1 7391 817+78
Wysokość (mm)1 4151 430+15
Rozstaw osi (mm)2 7252 760+35
Masa własna (kg)ok. 1 390ok. 1 490+100
Pojemność bagażnika (l)440460+20

E90 sedan jest od E46 sedana dłuższy o ok. 61 mm i szerszy o ok. 78 mm. Masa wzrasta o około 100 kg — to odczuwalne zarówno przy dynamicznej jeździe, jak i przy zużyciu paliwa. Większa kabina przekłada się jednak na wyraźnie więcej miejsca na tylnych siedzeniach, co dla rodzin ma znaczenie praktyczne.

Silniki — filozofia vs. nowoczesność #

To kluczowa różnica między generacjami. E46 powstawał w erze prostych, sprawdzonych jednostek. E90 trafił w okres intensywnej elektryfikacji i zmiennych faz rozrządu — co przyniosło zarówno osiągi, jak i nowe punkty awarii.

Silniki benzynowe #

E46 — flagową jednostką benzynową jest rzędowa szóstka M54 (2.0/2.2/2.5/3.0 l). Żeliwny blok, pasek rozrządu lub łańcuch (bez problemów), konwencjonalna pompa wody napędzana paskiem. Przy regularnym serwisie silnik M54 przebiega 300–400 tys. km bez większych problemów.

E90 — zastąpiła go jednostka N52 (2.0/2.5/3.0 l, aluminiowy blok). Znacznie lżejsza, z podwójnym VANOS i elektryczną pompą wody. Elektryczna pompa to najczęstsza awaria N52 — pada między 80 a 150 tys. km i potrafi doprowadzić do przegrzania silnika, jeśli kierowca zignoruje symptomy. VANOS wymaga czyszczenia i wymiany uszczelnień co 80–100 tys. km.

Silniki diesla #

ParametrE46 320d (M47)E90 320d (N47)
Pojemność1 995 cm³1 995 cm³
Moc150 KM (110 kW)163/177 KM (120/130 kW)
Moment obrotowy330 Nm340/350 Nm
Napęd rozrządułańcuch (trwały)łańcuch (problematyczny)
Typowy przebieg bez awarii250–350 tys. km150–250 tys. km*

*przy zaniedbaniu wymiany oleju lub długiej eksploatacji miejskiej łańcuch N47 potrafi się zerwać wcześniej.

M47 w E46 320d to diesel-legenda — bez przesady. Łańcuch rozrządu umieszczony z tyłu silnika, ale trwały. Turbosprężarka jednomasakrowa, wtrysk Common Rail pierwszej generacji. Egzemplarze z 350–400 tys. km na pokładzie są normą.

N47 w E90 320d ma chroniczną wadę fabryczną: łańcuch rozrządu umieszczony od strony skrzyni biegów rozciąga się lub zrywa — nawet przed 200 tys. km, gdy serwis olejem był nieregularny lub zbyt długimi interwałami. To największy minus E90 320d i kwestia, którą trzeba sprawdzić przed zakupem.

Prowadzenie — puryzm vs. komfort #

Tu opinie są wyraźnie podzielone, ale fakty mówią same za siebie.

E46 waży o 100 kg mniej, ma niższy środek ciężkości i mechaniczne, hydrauliczne wspomaganie kierownicy. Feedback z kół trafia do rąk kierowcy niemal bezpośrednio. Zawieszenie jest bardziej „szpiczaste" — auto reaguje natychmiast, każda nierówność jest czuć. Purzyści jazdy sportowej cenią E46 właśnie za to.

E90 jest bardziej dorosły: lepsza izolacja drgań i hałasu, zawieszenie filtrujące drobne nierówności, opcjonalne adaptacyjne amortyzatory (Dynamic Drive). W późniejszych wersjach E90 pojawiło się elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS), które część kierowców ocenia jako mniej komunikatywne niż hydro. Dynamika jest dobra, ale celuje bardziej w Gran Turismo niż w circuit car.

Jeśli zależy Ci na wrażeniach z jazdy dla samej jazdy — E46 wygra. Jeśli codziennie pokonujesz 50 km autostradą z pasażerami — E90 będzie mniej męczący.

Wyposażenie i systemy pokładowe #

E46 to epoka analogowa: proste zegarniki, opcjonalny fabryczny radio-nawigacja (DSP), bez iDrive, bez ekranu dotykowego. Obsługa prosta i bezawaryjna — włącznik klimatyzacji jest fizycznym pokrętłem.

E90 wprowadził (lub spopularyzował) iDrive — kontroler obrotowy z menu. Pierwsze generacje iDrive (CCC, 2005–2008) były krytykowane za nieintuicyjność i awaryjność. Późniejszy CIC (2009–2011) jest znacznie lepszy. Fabryczny iDrive to dziś atrakcja, ale używane jednostki bywają drogie w naprawie.

E90 oferuje też: aktywny tempomat (opcja), lane departure warning, Head-Up Display (opcja), park Distance Control z kamerą cofania, bardziej rozbudowany ESP z DSC i DTC.

Niezawodność i koszty eksploatacji #

KategoriaBMW E46BMW E90
Złożoność elektronikiniska–średniaśrednia–wysoka
Typowe awarie benzynoweVANOS (uszczelki), wkładki zawieszeniaElektryczna pompa wody, VANOS, cewki zapłonowe
Typowe awarie dieselregeneracja DPF (jeśli Euro 4)Łańcuch N47, DPF, EGR
Koszt części zamiennychniski–średniśredni
Dostępność częścibardzo dobrabardzo dobra
Karoseria — podatność na korozjęwysoka (roczniki 1998–2001)średnia

E46 po ponad 20 latach od premiery ma rozgrzaną bazę części zamiennych i tanich zamienników. Mechanicy znają te auta doskonale. Wadą starszych egzemplarzy jest ryzyko korozji progów, podłogi i wnęk kół.

E90 jest nowszy, więc egzemplarze mają zazwyczaj mniejszy przebieg lub są w lepszym stanie blacharskim. Elektryka bywa bardziej kapryśna, ale i diagnostyka ISTA/INPA jest powszechna.

Ceny na rynku wtórnym w Polsce (2025) #

WersjaCena minimalnaCena średniaCena dobrego egz.
E46 316i / 318i8 000 zł15 000 zł25 000 zł
E46 320d15 000 zł22 000 zł35 000 zł
E46 330d / 330i20 000 zł30 000 zł45 000 zł
E90 318i / 320i18 000 zł28 000 zł42 000 zł
E90 320d25 000 zł38 000 zł55 000 zł
E90 325i / 330i28 000 zł42 000 zł65 000 zł

E46 jest tańszy, ale ceny dobrych egzemplarzy rosną — klasyk rośnie w wartości. Najtańsze E46 za 8–12 tys. zł często wymagają inwestycji w zawieszenie, blacharkę i uszczelki.

Dla kogo który? #

Wybierz E46, jeśli:

  • zależy Ci na maksymalnym zaangażowaniu kierowcy i bezpośrednim prowadzeniu,
  • masz budżet 20–35 tys. zł i chcesz dobrego, sprawdzonego egzemplarza,
  • planujesz trackdaye lub sporty motorowe,
  • nie potrzebujesz dużo miejsca na tylnych siedzeniach.

Wybierz E90, jeśli:

  • szukasz codziennego auta do 100–200 km dziennie z pasażerami,
  • zależy Ci na nowocześniejszym wyposażeniu (iDrive, kamera, aktywny tempomat),
  • masz budżet 35–55 tys. zł na dobry egzemplarz 320d lub 320i,
  • kupujesz pierwsze BMW i chcesz mniejszych niespodzianek.

Obie generacje to auta z tylnym napędem, klasycznym układem R6 lub I4 i kulturą jazdy, której brakuje wielu współczesnym samochodom. Wybór między nimi to w dużej mierze wybór między purystyczną estetyką jazdy a współczesnym komfortem.

FAQ

01 Który jest lepszy do codziennej jazdy — E46 czy E90?
E90 jest komfortowszy na co dzień: lepsza izolacja akustyczna, więcej miejsca w kabinie, bogatsza fabryczna lista wyposażenia. E46 sprawdzi się lepiej jako auto weekendowe lub trackdayowe — jest lżejszy i bardziej bezpośredni w prowadzeniu.
02 Który silnik benzynowy jest trwalszy — M54 (E46) czy N52 (E90)?
Jednostka M54 z E46 uchodzi za jedną z trwalszych w historii BMW — prosta konstrukcja, żeliwny blok, brak rozrządu łańcuchowego z problemami. N52 w E90 ma słabsze punkty: elektryczna pompa wody (awaria ok. 80–120 tys. km) i podwójny VANOS wymagający serwisu. Przy właściwej eksploatacji oba silniki przekraczają 300 tys. km.
03 Ile kosztuje BMW E46 320d i E90 320d w Polsce w 2025 roku?
E46 320d (2000–2005) wyceniany jest na 15 000–35 000 zł zależnie od stanu i przebiegu. E90 320d (2005–2011) to koszt 25 000–55 000 zł. Tańszy E46 kusi ceną, ale może wymagać droższych napraw blacharskich i brakować mu katalizatora zgodnego z normą Euro 4.
04 Czy E46 ma lepsze prowadzenie niż E90?
Wśród purystów E46 cieszy się opinią ostatniego BMW z idealnie wyważonym układem kierowniczym — lżejszy, niższy środek ciężkości, hydrostatyczne wspomaganie z bezpośrednim feedbackiem. E90 jest precyzyjny, ale elektryczne wspomaganie (EPS w późniejszych wersjach) bywa krytykowane za zbyt małą czucie drogi.